Vai ir pietiekami daudz izejvielu granulu ražošanai? AS “Graanul Invest” ir noslēgusi ilgtermiņa līgumus par izejvielu piegādi ar Baltijas lielākajām kokzāģētavām un kokapstrādes uzņēmumiem, tāpat nodarbojamies ar aktīvu izejvielu importu no kaimiņvalstīm. Šobrīd ar līgumiem ir nosegtas visu AS “Graanul Invest” granulu ražotņu vajadzības. Kādas ir prognozes attiecībā uz granulu cenu? Esam pārliecināti, ka granulu cena noteikti saglabāsies zemākā līmenī par gāzes un šķidrā kurināmā cenu. Salīdzinot gāzes un granulu cenu, piemēram, Dānijā, ir redzams, ka vidēji granulas ir par 40% lētākas. Tāpat Eiropas Savienība vispusīgi atbalsta atjaunojamo enerģijas resursu izmantošanu, atbrīvojot visus biokurināmā veidus no akcīzes nodokļa un rosinot visu dalībvalstu valdības finansiāli atbalstīt investīcijas, kas vērstas uz pāreju no fosilajiem kurināmajiem uz biokurināmajiem. Nākotnē viens no lētākajiem un ērtākajiem kurināmā veidiem noteikti būs granulas. Cik daudz pelnu rodas, un cik daudz ar tiem jānodarbojas? Saskaņā ar dažādiem standartiem ir noteiktas šādas prasības attiecībā uz granulu pelnu saturu:
- Premium klases granulas – līdz 0,6% no sausnes, t. i., maksimāli 5,64 kg pelnu uz vienu sadedzināto granulu tonnu (1,54 m3);
- industriālās granulas – līdz 1,5% no sausnes, t. i., maksimāli 14,1 kg pelnu uz vienu sadedzināto granulu tonnu (1,54 m3).
Vai, kurinot ar granulām, mana katlu mājas grīda būs pastāvīgi nokaisīta ar zāģu skaidām? Granulu apkures katls un granulu padeves sistēma ir izveidota tā, ka zāģu skaidas, kas neizbēgami rodas granulu transportēšanas laikā no ražotnes līdz apkures katlam, tiek kopā ar veselajām granulām novirzītas uz apkures katlu. Tādēļ, ja apkures ierīce nav bojāta, tad zāģu skaidas uz katlu mājas grīdas nenonāk.
Tas nozīmē, ka kurināšana ar granulām ir tikpat tīra, kā kurināšana ar šķidro kurināmo vai gāzi pie noteikuma, ka ierīces ir nevainojamā darba kārtībā.
Vai granulas var izmantot arī parastās apkures krāsnīs? Noteikti var, taču galvenokārt granulas izceļas ar to, ka tās ir ērti izmantojamas automatizētajās apkures sistēmās, tādēļ tās ir paredzētas lietošanai speciālos apkures katlos, kur kurināmā padošanu nodrošina īpaši projektētas ierīces. Vai granulas ir jāsargā no mitruma? Granulas neietekmē apkārtējā gaisā esošais mitrums. Taču tieši virsū līstošs lietus vai granulu tilpnē nokļuvis ūdens vai sniegs atstāj nelabvēlīgu ietekmi uz granulu kvalitāti. Mūsu klimatiskajos apstākļos granulas ziemā var glabāt āra apstākļos bez īpašas izolācijas, taču tam jāizmanto ar ventilācijas atverēm aprīkotas tērauda tilpnes. Cik daudz man jānodarbojas ar apkures katlu, ja man ir tikai neliela tilpne? Un, ja man ir liela tilpne? Mūsdienīgiem privātmāju apkures katliem apkope ir nepieciešama vismaz divas reizes gadā. Lielajās katlumājās apkopju biežums ir atkarīgs no sadedzinātā granulu daudzuma, un par apkopes darbu nepieciešamību signalizē apkures katla automātiskās sistēmas rādītāji. Pārkonfigurētiem eļļas vai cietā kurināmā apkures katliem nepieciešama apkope vidēji reizi mēnesī, un tās biežums galvenokārt ir atkarīgs no pelnu savāktuves ietilpības un katla uzbūves.
Granulu tilpnes uzpildes biežums ir atkarīgs no tās lieluma, un tas ir tieši saistīts ar nepieciešamās siltumenerģijas daudzumu. Piemēram, vidējas privātmājas apkurei ziemas periodā nedēļā ir nepieciešami aptuveni 300 l granulu.
Ko nozīmē apgalvojums, ka granulas ir CO2 neitrāls kurināmais? Arī granulu degšanas procesā atmosfērā izdalās CO2, taču tās daudzums nepārsniedz apjomu, kādu piesaista augi līdzvērtīgas koksnes masas augšanas procesā. Taču, ja koks paliktu mežā, tad tā trūdēšanas gaitā vienalga izdalītos analogs CO2 daudzums. Tādēļ granulas tiek uzskatītas par CO2 neitrālu kurināmo.
Labdien!
Paldies par jūsu interesi! Šodienas apjoms ir izpārdots! Gaidīsim Jūs rīt!